O FESTIVALE

FESTIVAL LUMEN JE OPEN AIR FESTIVAL GOSPELOVEJ HUDBY, KTORÝ SA KONÁ PRAVIDELNE ZAČIATKOM JÚNA V TRNAVE. POČAS 24 ROKOV EXISTENCIE SA Z NEHO STAL NAJVÄČŠÍ GOSPELOVÝ FESTIVAL V STREDNEJ EURÓPE. V ROKU 2017 OSLÁVI FESTIVAL SVOJE 25. NARODENINY.

Na Trojičné námestie do Trnavy prichádza 10 000 ľudí – počas víkendu sa stávajú súčasťou mesta Trnava, ktoré im poskytuje dočasný domov. Keďže festival je na Trojičnom námestí pre všetkých zadarmo, ponúka hudobný zážitok nielen jeho účastníkom, ale aj okoloidúcim hudobným nadšencom. Novinkou Festivalu Lumen 2013 bol koncept city music festivalu spolu so spoplatnenou XL zónou. Tento koncept sme ďalej rozvinuli počas minulého ročníka a rovnako chceme stavať festival na sprievodnom programe aj tento rok.

Okrem „audio“ zážitku z koncertov kvalitných slovenských a zahraničných skupín, ktoré sú organizované na vysokej úrovni s použitím profesionálnej ozvučovacej a svetelnej techniky, ponúka tiež dostatok priestoru na priateľské stretnutia, ktoré dodávajú atmosfére festivalu rodinnosť a výnimočnosť.

Súčasťou festivalu je taktiež blok workshopov a prednášok na aktuálne témy, ktoré môžu navrhnúť účastníci festivalu prostredníctvom webovej stránky. Workshopy a prednášky ponúkajú možnosť načerpať nové informácie – nie však povrchným spôsobom, ale s pridanou hodnotou prepojenia či už s aktuálnym mottom festivalu alebo s osobným prežívaním tak účastníkov, ako aj prednášajúcich.

Chceme, aby mladí zažili dobrú atmosféru, stretli veľa priateľov, počuli kvalitnú gospelovú hudbu a zažili hlboký dotyk Boha. Cieľom Festivalu Lumen je evanjelizácia mladých ľudí. Preto sa snažíme osloviť aj mladých, ktorí nie sú veriaci, aby videli a zažili príťažlivé svedectvo veriacich mladých. Za týmto účelom každý rok pozývame na náš festival aj známe osobnosti z komerčného sveta.

24. ročník Festivalu Lumen je výnimočný svojím prívlastkom “CITY MUSIC FESTIVAL”, keďže sa koná už po 9. krát na Trojičnom námestí a rozširuje sa do priestorov, ktoré ponúka mesto Trnava. Okrem hlavného pódia na Trojičnom námestí bude program prebiehať aj v amfiteátri, nádvorí radnice a v Kine Hviezda.

Festival organizujú mladí pre mladých. K hlavnému organizačnému teamu, ktorý festival pripravuje počas celého roka, sa postupne pridávajú ďalší dobrovoľníci, ktorí vytvoria 250 člennú „rodinu“, ktorá zabezpečuje celý priebeh festivalu.

Festival Lumen v skratke:

  • najlepšie slovenské a veľmi kvalitné zahraničné gospelové kapely z celého sveta
  • radostná, priateľská až rodinná atmosféra, ktorá zostáva v srdciach
  • hudba inšpirovaná myšlienkami kresťanského posolstva – evanjelia (angl. gospel)
  • súčasné hudobné štýly (pop, rock, folk, dance, urban, worship, funky, gospel a pod.)
  • slovenskí a zahraniční interpreti
  • viac ako 30 prednášok a workshopov
  • stretnutie priateľov, priestor pre nové priateľstvá

V ostatných rokoch Festival Lumen v Trnave privítal také zvučné mená v gospelovej hudbe, akými sú Delirious?, Third Day, Switchfoot, Newsboys, The 29th Chapter, Superchick, thebandwithnoname, GK Real, DJ Andy Hunter, LEELAND, …

Na Trojičnom námestí v Trnave hrali okrem slovenských aj kapely z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nórska, Noého Zélandu a Kanady.